تمرکز و کار عمیق

دو روز پیش در حال ترددی هدفمندانه در اینیستاگرام بودم که کلیپی جلوی چشمم سبز شد.

فردی به نام جاگی واسودو که یک یوگی و عارف اهل هند است و عموماً با نام سادگورو شناخته می‌شود در حال سخنرانی بود.

صحبتهای او :

اندرو کارنگی در مدت کوتاهی ثروت بسیار زیادی بدست آورد تا جایی که دولت آمريکا او را بازخواست کرد و منابع مالی او را مورد بررسی قرار داد تا ببیند که آیا این ثروت هنگفت نتیجه تخلفات و قانون گریزیهای او بوده یا نه که با کمال تعجب دیدند تمام ثروت کارنگی مشروع و قانونی است.

از او راز موفقیتش را پرسیدند و او در جواب گفت: برای اینکه من می‌توانم روی یک موضوع به مدت ۵ دقیقه بدون هیچ دچار حواس پرتی، کاملن تمرکز کنم.

به ظاهر ادعای او بسیار ساده و دست یافتنی می‌نمود اما با طراحی آزمایش دیدند که در اکثر موارد ذهن ما ۵ تا ۱۰ ثانیه بیشتر نمی‌تواند روی یک مسأله تمرکز کند و مدام دچار پرش افکار درباره موضوعات مختلف می‌شود.

 

جمله زیبای سادگورو در انتهای این دویدیوی کوتاه جمله طلایی بود:

کسی که یک راه را در یپش می‌گیرد و می‌‌رود به جایی می‌رسد اما کسی که در ۵ جهت مختلف حرکت می‌کند به جایی نمی‌رسد.

به راستی یکی از حلقه‌های مفقوده زندگی بامعنا و موفق امروزه انسان، تمرکز است و توجه کامل بدون هیچ حواس پرتی در دنیای آشفته و پرهیاهوی امروزی که عوامل جذاب حواس پرتی در آن فراوان است، مانند یافتن گنجی ارزشمند است.

با نگاهی دقیق به زندگی می‌بینیم که هر جا موفقیتی شیرین کسب شده، حاصل تمرکز و سخت‌کوشی عمیق در حین کار بوده.

یکی از کتاب‌های خوب و سفارش شده برای افزایش تمرکز، کتاب کار عمیق از کال نیوپورت است که از امروز شروع به خواندنش کرده‌ام و در روز‌های آتی مطالب مفید و جالب از آن را در قالب یادداشت‌های وبلاگی به امید خدا منتشر می کنم.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

4 پاسخ

 1. باورت میشه موقع خوندن این متن به خاطر صداهای اطراف چندبار حواسم پرت شد. متنی که یک دقیقه ای باید تموم میشد ده دقیقه خوندنش طول کشید. این تمرکز نکته جادویی موفقیته

  1. لیلون این تمرکز و حواس جمع بودن خیلی مهمه
   واقعن هر جا موفق بودیم تمرکزمون بیشتر بوده

 2. باهات موافقم زهراجان. این روزها تمرکز کردن برام سخت شده. انگار ذهنم حساس شده و مدام از شاخه‌ای به شاخه دیگه پرش میکنه.

  1. عهدیه جان مراقبه تا حدی میتونه متمرکز و آرومت کنه
   من و لیلون شروع کردیم خواستی خوشحال یمشیم همراه باشی عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *